Guru Puja, Establishing the Guru Principle

(England)

Feedback
Share

Guru Puja, “Establishing the Guru Principle”   Nightingale Lane Ashram, London (UK), July 4th, 1982

Ne kohen me hyjnore qe quhet si Krita Yuga, jemi mbledhur te gjithe ketu per te kuptuar menyrat dhe metodat e krijimit te Principit tone si Mjeshter.

Krita Yuga. “Krita Yuga” do te thote koha kur juve ju duhet te beni dicka ” “krita: kur kjo eshte kryer.” Keshtu ju jeni kanalet e ketij veprimi, te berit e punes se Zotit. Ju jeni kanalet e Zotit te Plotefuqishem dhe Fuqise se Tij. Nga nje ane duhet te mbani dinjitetin, lavdine, dhe supozimin qe ju jeni guru. Nga ana tjeter ju duhet te jeni plotesisht te dorezuar. Zotit tuaj te Plotefuqishem. I gjithe dinjiteti dhe autoriteti juaj vjen prej Tij. Dhe gjeja e trete eshte qe menyra qe Ai ka krijuar universin dhe ju, ne nje gjendje loje (drame), ju duhet ta shihni kete pjese. Pra nje lloj gjendje qe eshte plotgezim duhet vertet te gurgulloje nepermjet jush.

Deri tani idea e guru-se ishte qe nje person i tille kurre nuk qesh, kurre nuk buzeqesh, gjithmone gjaknxehte. Kjo ishte e drejte per gurute qe nuk kane kontakt me publikun, . por lidhin veten me nje litar diku ne Himalaja. Por ja ku jemi, duke perballur gjithe universin qe duhet te marre rrjedhat gurgulluese te dashurise suaj. Por kjo nuk do te thote qe ju duhet te jeni mendjelehte. sepse nuk mund te jeni. Loja hyjnore nuk eshte mendjelehte. eshte plotgezim, dhe gezimi nuk e ka ate dyzim. Prandaj per te patur krijimin e Principit tuaj te Guruse, fillimisht duhet te kuptojme si eshte shkaterruar. Sic eshte, cdo gje per te cilen nuk ka kujdesje ose mirembajtje shkaterrohet.

Nese nuk i beni kujdes, te themi ketyre luleve te bukura ketu, do te prishen. Edhe ceshtja qe nuk ndiqet mund te shkaterrohet. Prandaj para se gjithash, duhet te dijme qe duhet te jemi te vemendshem dhe vigjilente qe nese nuk mund te mirembajme veten tone, do te shkaterrohemi. Sepse mirembajtja s’eshte per hir te mirembajtjes, eshte per te ndalur shkaterrimin e Principit tuaj te Guruse. Kur jemi neglizhente apo dembele per te, ne jemi pergjegjes per shkaterrimin e Principit tone te Guruse. Keshtu qe vemendja qe kemi eshte per t’i dhene mirembajte ketij Principit te Guruse. Gurute kane aftesine te mirembajne veten e tyre dhe te mirembajne te tjeret. Ne fillim, kur gurute provuan te krijojne kete parim te mirembajtjes, vendosen ligje dhe rregulla shume shume te forte. Nese lexoni Biblen ne kapitullin Levi, do gjeni te pershkruar te gjithe sheriatet aty, qe ndiqen tani ne Riad ose ne shtetet Arabike. Per te mbajtur kete parim brenda jush, .

eshte shkruar ne gjuhe kaq te forte, si “Nje person i tille qe nuk e ben kete duhet te vritet per vdekje. Nje person i tille qe ben gabim te ketij lloji duhet te vritet me gure.” Keshtu ishte ne fillim fare, pra njerezit . ne ate stad te zhvillimit kerkuan kete lloj frike. Por kjo s’do te thoshte qe ne asnje menyre te fyeje dhe lendoje, apo ti hiqje lirine nje qenieje njerezore. Por u tha per njerezit qe t’u jepnin nje ide te madhe rendesise . Principit te Guruse brenda vetes. Ne ate periudhe ata perdoren metodat frikesuese, Mund te them ” kohe tmerresisht te rrezikshme. Dhe gjithashtu njerezit bindeshin ne ate kohe. Me pas nje tjeter stad i zhvillimit zuri vend ku nje etape nisi, njerezit menduan se duhet te jene te rrepte, dhe filluan te kene brenda vetes nje rreptesi te madhe.

Pra ishte e vete-projektuar; nuk ishte projektuar drejt te tjereve, por projektuar drejt vetes se tyre. Mund te themi qe vala e pare filloi kur Guruja, Guruja i Hershem tha qe nese nuk e beni kete, atehere ju do te vriteni. Etapa e dyte ishte kur dishepujt (nxenesit) e pranuan kete brenda vete, dhe filluan ti thone vetes qe nese nuk e bejme kete do te vrasim veten. Rreptesia filloi ne bazen e diturise, dhe jo te kokefortesise. Por me pas u be edhe me fanatike, keshtu kaloi ne ekstrem. Filloi me idene e mirembajtjes. Filloi me idene e mirembajtjes. Por vete mirembajtja u be e pamundur, a mbase ata menduan qe nuk po jane te afte ta mbajne, dhe u hutuan, dhe per ta ligjet dhe rregullat u bene me te rendesishme se mirembajta ne vetvete. Keshtu qe do shihni qe ata shkaterruan veten. Dituria ose thelbi i Guru Tattwa eshte ekuilibri.

. Sikur mban nje bime, nese nuk i hedh uje do te thahet. Nese i hedh shume uje do te kalbet. Pra dija qendron ne te kuptuarit sa uje duhet ti japesh bimes, keshtu ajo rritet me se miri. Tani dija duhet te arrihet nepermjet vetedijes suaj te vibruar. Ju ndodheni ne rrethanat me me fat, qe jeni shpirtra te realizuar para se Guru Tattwa e juaj te jete teresisht e stabilizuar. Ju keni gjithe fuqite qe nje guru mund te aspiroje, pa patur stabilizimin e Guru Tattwa. Vecanerisht ju jeni teresisht nen mbulesen e reve te dashurise se Nenes suaj. . Por ne asnje menyre dashuria e Nenes s’do ju lejoje te shkaterroni Principin tuaj te Guruse.

Sic ju thashe Principi i Guruse eshte nje gje shume delikate, . dhe shkaterrohet nese ju vete nuk perpiqeni ta mbani. Para se gjithash, shkaterrimi fillon qe nga burimi thelle brenda qenies sone. Dua te them qe qenia juaj eshte krijuar nga pese elemente, . dhe te peste elementet kane nje aftesi te shkaterrohen gjithe kohes. Secili prej ketyre elementeve nese nuk merreni me to . shkaterrohen. Kjo eshte aftesia ndertuese e elementeve . ose e lendes, si mund te thoni. Pra te mbani kete eshte e rendesishme.

Disa njerez kane idene se me tu bere guru . s’eshte nevoja te mbani asgje, mbahet vete nga vetja e vet. . Nuk eshte keshtu. Dakort qe shpirti padyshim rrit bukurine dhe shendetin e ketyre elementeve; por ne nivelin njerezor eshte gjithmone nje force me e madhe qe perpiqet ta shkaterroje. Pra ende ne duhet te behemi teresisht shpirti, ka gjithmone nje shans qe ky shkaterrim te funksionoje. . Dikush mund te thoje, pse nevojitet ky ekuiliber? Dhe kjo eshte nje ceshtje e rendesishme per te cilen ne duhet te jemi te afte ti pergjigjemi gjithe njerezve qe na pyesin. Pa ekuiliber nuk mund te ngriheni.

Nese nuk mund te ngriheni, cila eshte dobia e te shnderruarit ne qenie njerezore? Per shembull, cdo gje eshte Zoti, por askush s’eshte i vetedijshem. Tek niveli njerezor ju beheni te vetedijshem: do te thote cdo gje ekziston, gjithcka eshte aty, por s’eshte ne dijeni. . Te themi, atje eshte nje gur, edhe ai eshte Zoti, por nuk ka akoma dijeni. Sic themi, kjo zone eshte plotesisht e erret dhe ne jemi te verber. Nuk ka cfare te shohesh, te ndjesh apo te provosh kur je ne te tilla kushte. Ne fakt dikush mendon se erresira eshte e verteta, qe padija eshte e verteta. . Por kur dielli ngrihet lart dhe hyn drita dhe syte ju hapen, filloni te shihni gjithcka.

Ju filloni te beheni te vetedijshem. Pra ne nivelin njerezor ju jeni te vetedijshem tek pika me e larte. Tani kjo vetedije duhet te behet . vetedija e shpirtit. Kjo duhet t’ju ndodhe juve ” ju keni ndjere shpirtin. Por ekuilibri nuk eshte akoma aty. Nena Juaj ju ka nxjerre dhe ju beri keshtu, . por ende brenda jush eshte nje disekuiliber. Nese shkoni pak te majte ju mund te shkateroheni; shkoni ne te djathte, ju do te shkaterroheni. Prandaj duhet t’i provoni te dyja sic ju kam treguar metodat, te cilat do jua shpjegoj.

Para se gjithash ju duhet te jeni te rrepte me veten. Thjesht ndani veten nga vetja… Ndajeni veten si nje shpirt, dhe vereni egon dhe super egon tuaj. Tani filloni shikoni, filloni shikoni egon dhe superegon. Mos e mbani ato. ” ato jane forca shkaterruese. Tani kur ju shihni lojen si deshmitare te ketyre forcave shkaterruese, do te dini si ta mbani edhe veten me mire. . Te ndani veten eshte me e lehte kur merrni masa shtrenguese. . Gjeja me e keqe qe elementet ju kane bere eshte qe ju keni formuar zakone, .

te gjithe llojet e varesive. Disa njerez jane te dhenes pas te larit (dushit), disa njerez nuk jane te dhene pas te larit. Disa njerez jane te dhene pas te ngriturit heret ne mengjes, ora kater, te kendojne dhe te zgjojne te gjithe, dhe disa jane gjumashe deri ne oren 10. Disa pelqejne veshje me ngjyra shume te lehta, disa pelqejne veshje me ngjyra shume te forta. Nese jeni Anglez, atehere deshiron te kesh cdo gje stil Anglez, ushqim tmerresisht pa shije! Nese je Francez, deshiron te kesh vere, pak. Nese je Italian deshiron te kesh karbohidrate, teper. Nese je Spanjoll, deshiron te kesh me shume yndyrna. Nese je Indian, deshiron te kesh shume djegesa (pikante). Pra qe te ndryshosh kete zakon, se pari duhet te shkoni ne ekstremet e asaj qe pelqeni.

Tani nese thoni qe “Me pelqen ushqimi i bute” ushqim i lehte ” atehere duhet te thoni “Une duhet te ha shume pikantet.” Nese thoni ” Me pelqejne ngjyrat e zbehta,” atehere vishni shume te ndezuara. . Fillojeni duke shkuar nga nje ekstrem ne ekstremin tjeter. Por kam pare njerez, qe kur shkojne nga nje ekstrem ata mbesin te mberthyer edhe ne anen tjeter. Prandaj duhet te jemi ne qender, jo ne ekstreme. . Njeriu qe eshte nje avadhuta, ai qe eshte mjeshter i madh, . asnjehere s’mund te varet nga varesite. Nuk mund te zoterohet nga idea qe ” Me pelqen kjo.”

Ai sheh bukuri ne gjelberimin e harlisur, dhe sheh bukurine tek pemet . qe nuk kane gjethe fare. . Tani prirja drejt kursimit apo masave shtrenguese ne menyre qesharake ka filluar ne Perendim. . Si nese kreh floket, atehere nuk je i mire; nese nuk bie ere trupi, atehere nuk je i mire; nese nuk dukesh si derr, atehere nuk je i mire; Gjithe lloj lloj idesh qesharake vertiten ne mendje, . sepse shkojne ne ekstremin tjeter. Por neve na duhet te mesojme nga natyra. Natyra vesh veten kur i duhet te pershendese pranveren, dhe kur eshte dimer ajo zhvishet komplet. Mund te them, .

sepse gjetheve u duhet te shkojne tek Nena Toke, dhe qe diellit i duhet te arrije Nenen Toke. Nuk eshte e ngjitur pas asgjeje. . Cuditerisht eshte shume me thelbesore se sa jemi ne; . ndersa ne qe jemi shpirterore s’duhet te jemi te ngjitur (te varur) Por kjo ide eshte gjithashtu nje ide mendore, qe eshte varesia me e madhe. Eshte nje varesi qesharake qe Mua me ben per te qeshur, kjo eshte shakaja me e madhe qe kam pare, qe njerezit behen te varur pas ideve mendore. Eshte si te besosh qe cfaredo qe te mendosh intelektualisht thjeshte do ju ndodhe. Te themi, nje personi mendor i duhet te shkoje ne piknik, menderisht do kete ne mendje qe do te marre . kete ate, ate e ate. Mund te kete hapur nje leter e ta shkruaje kete “Do te marr me vete kete dhe kete.”

Dhe kur shkon ne piknik eshte i pashprese, sepse nuk ka marre asgje me vete, gjithcka eshte ne fleten e tij! Nene Juaj eshte e mire ne fjalime dhe Ajo ju flet juve, por kjo nuk duhet te jete varesi mendore. Si ” Po, thote Nena keshtu,” dhe cdokush diskuton me nje entuziasem te madh, kjo eshte ajo; por nuk eshte bere pjese perberese e qenies suaj. Por eshte nje varesi shume e zakonshme ne ditet tona, . me te gjithe njerezit qe dine gjithcka dhe nuk kane asgje. Kjo varesi mendore duhet sulmuar me te vertete. Te behesh eshte te shohesh, te behesh eshte te provosh; te shnderrohesh eshte duke pare, eshte duke perjetuar. Si psh une kam ardhur ne kete vend, Une duhet te vij dhe ta shoh. . Sikur te kem mendime dhe ide mendore rreth tij, imagjinate mendore, nuk eshte mire.

Une mund ” s’eshte e imja, s’eshte e verteta. . Pra kur beheni te vetedijshem, ne fakt ajo qe ndodh, e shihni tek vetja. ” pra le ta shohim. Dilni prej konceptit mendor qe tashme dini per te. . Ju nuk e dini, sepse ajo qe dini eshte thjesht mendore. Ajo duhet te jete pjese perberese e qenies suaj. Tani si ta bejme kete? Dikush mund te thote qe “Ne thjesht do te vazhdojme te jemi te rrepte me te.”

Atehere perseri kjo do te behet nje tjeter mani. . Disa do thone, “Ne rregull, Nena ka thene ne duhet te gezojme, pra ne thjesht do te gezojme.” Si te arrijme ekuilibrin eshte problemi i madh, por s’duhet te rrini me njerezit, qe kane vetedije vibruese. Ju mund te fiksoheni me kete. . Kam pare njerez qe flasin sikur jane te gjithe Sahaja Yogiste te medhenj dhe mgjse nuk kishte vibrime, dhe thonin qe po merrnin vibrime. Eshte kaq mashtruese. . Pra duhet te mendojme se duhet te rritemi me tej .

dhe te shohim gjithnje me shume, dhe te dijme rreth saj. Por nese pyesni nje Francez ” Si jeni?” me pas nen ndikimin e saj, ata do thone keshtu: qe do te thote se jane gjithmone ne disekuiliber. . Pyesni nje Anglez, ai do te thote, “S’e di.” Ose thone “E di” ” nuk ka asgje ne mes Tani ne duhet te kuptojme qe ne jemi duke mbajtur driten ne duart tona, . dhe drita nuk duhet te dridhet. . Ne duhet ta mbajme driten fort, dhe duhet te kemi nje vemendje te perqendruar ndaj mbajtjes se drites. Dhe me pas ju ti thoni vetes qe duhet te shohesh, jo thjesht te kuptosh menderisht.

Ne fakt eshte te jesh i vetedijshem; sepse jeni teresisht ndryshe, jeni pjese perberese e gjithesise ” ju jeni. Por e vetmja gje, qe ju nuk e keni pare akoma. E keni pranuar menderisht, . por nuk jeni bere akoma. Sepse projektimi mendor vjen nga mendimi; kjo do te thote se ju jeni ne nivelin e mendimit. Duhet te beheni pamendime. Por nese jeton ne bazen e mendimit atehere perseri i perket Cakres Agnya. Pra fillimisht duhet te ndalojme valen e mendimeve, dhe duhet te themi qe “Ne rregull, le te shohim si.” Pra nga Cakra Nabhi ju ngjiteni te Cakra Agnya. Pastaj mbi te vjen problemi i trete shkaterrues, eshte emocional.

Emocionali eshte shume delikat. . Si disa njerez, Sahaja yogistet, do te ulen me nje kitare dhe do te fillojne te kendojne si te ishin zogj dashurie, kuptoni! C’eshte kjo? C’eshte kjo? Eja afer. Eja, eja… C’po ndodh? . Pse, pse qani? Ejani tek Une, ejani tek une.

Mire. Thjesht hiqeni. Ajo ka ngerce. Pra gjeja me delikate eshte ajo emocionalja. Ky njeri emocional eshte nje kolektiv i maskuar (kamufluar). Psh, kur takohen Sahaja Yogis, ata perqafohen mes tyre, puthin njeri-tjetrin, dhe jane shume te mire ndaj njeri tjetrit, kuptoni, dhe ulen e kendojne kenge si hipite. Merr kitaren ne dore dhe luan ne ritmin e dashurise. Ne drejtimin e kolektivitetit kjo eshte Vishuddhi, dhe sigurisht qe kjo eshte shume e veshtire per t’u cliruar, sepse ju jep nje ndjenje te madhe qetesia. Dhe njerezit hutohen nga emocionet, mendojne se eshte gezim. Gezimi mund te arkivohet nepermjet shkeputjes totale, shkeputjes qe eshte pa-ego dhe pa-superego.

. Por tani, problemi qe qeniet njerezore fillojne te perballin eshte supozimi qe ata jane guru. . Fillojne te flasin per Sahaja Yoga, . te flasin per Sahaja Yoga, dhe fillojne te mendojne qe ata jane bere tashme Shri Krishna. Ata madje kane edhe nje ego me te madhe se . personi qe eshte ne fakt i paditur rreth Sahaja Yoga. . Ata fillojne te flasin me nje ego kaq te madhe saqe une Vete frikesohem prej tyre: Sa dine rreth Sahaja Yoga, Mendoj une ndonjehere? Dhe fillojne ta pohojne ate aq shume sa behet e frikeshme.

E gjithe kjo mund edhe te thuhet, qe atyre i duket se protokolli nuk eshte si duhet dhe duhet te jete nje protokoll i pershtatshem, pra ne kujdesemi per protokollin, ne jemi roje te protokollit, e gjithe keto gjera. Tani ata qe jane ne anen emocionale shohin egon e te tjereve, ndersa ata qe jane ne anen e egos shohin emocionet e te tjereve. Pra njeri kritikon tjetrin, por ata nuk shohin veten e tyre qe jane duke rene ne nje kurth ne nje nga ekstremet. . Pra pervec dhe derisa te jeni te shkeputur, ju s’mund ta kuptoni. . S’do te them qe bera, kreva nje gabim, por ndodh qe te jete gabim. Per tre vitet e para te Sahaja Yoga nuk fola kurre per buts (fantazma). Mendova se do ia dilja ta menaxhoja. Por nje grua qe ishte e poseduar erdhi ne Sahaja Yoga dhe i provoi gjithe hilet tantrike, ndaj mu desh te tregoja.

Tani cdo Sahaja Yogi eshte nje pako fantazmash! Pyesni cdo Sahaja yoga, “Pse e bete kete?” ” “Mund te jete nje fantazme.” Nese ju thoni qe “Si ka mundesi qe ke bere nje gje te tille?” atehere ata do thone qe “Nuk e di, eshte fantazma qe e beri.” Kurre s’jane aty ” gjithe fantazmat jane aty. Tani une s’e kuptoj si te merrem, edhe si Guri, sepse nese nxenesit e Mij jane aty mund tu tregoj, por nese jane fantazma, cfare tu them atyre? Mund tu flas Sahaja Yogisteve por jo fantazmave, ato nuk do Me degjojne. Pra ky eshte shpetimi me i madh qe Sahaja Yogis kane gjetur tani, qe eshte me e keqja, qe s’ishte kurre me pare. Keshtu qe ndonjehere ndjej se ishte nje gabim qe Une paraqita kete fjale “fantazme.”

Ata e justifikojne veten duke thene, . “Nene, ka negativitet.” Nese dhe derisa ka dicka tek ju qe mban negativitet, si mund te kete negativitet? Nese jeni te shkeputar, si guret, atehere s’mund ta mbani kete uje negativ ne vetvete, ne te. Nuk beheni me negativiteti, me shume beheni nje guru. Tani, kur ju them qe nuk duhet te jeni negative ” te themi nen rrethana te tilla ju s’duhet te jeni nje fantazma, duhet te jeni vetevetja ” me pas fillojne te ndihen fajtore. Pra gjithe llojet hileve anti-guru do funksionojne. Une jam Guruja juaj, dhe eshte Anti-Guruja juaj, . te luash keto truke mbi veten. .

Tani qe i luani keto truke me Mua, c’eshte dobia? Ju duhet te fitoni dicka, dhe po beni hile kunder vetes, sikur po luani kunder Meje. . Duhet te jeni me te vetedijshem. Nuk duhet te shkaterroheni. Pervec kesaj ju duhet te shpetoni te tjeret. Si do ta beni, ne rast se ju nuk pranoni qe eshte privilegji juaj, . qe eshte fati juaj, qe ju jeni zgjedhur te jeni medium (instrument) i punes se Zotit? Ndonjehere ndjej gjithe fantazmat kane ardhur tek Une. per realizim, dhe tani une do te behem .

Vete nje fantazme! “Fantazme” do te thote edhe “Bhootnath”” eshte emri i Shri Shankara, Shri Shiva, sepse ai shkon pas fantazmave gjithe kohes. . Por ju duhet te jeni ne te tashmen dhe jo ne fantazma ” “fantazma” do te thote e shkuara. . Me pas c’duhet te dijme? Ju beheni. Atehere ju beheni e tashmja, thjesht filloni te beheni, zhvilloheni, lulezoheni. Perpiquni te jeni ne te tashmen. Mos i ikni te tashmes, perballuni me te.

Mos u ndjeni fajtore dhe mos fajesoni fantazmen; te dyja do ju cojne juve larg se tashmes. Tani thjesht shihni gjithe natyren, gjithe Fuqine hyjnore, deshiren e zjarrte te moshes ” cdo gje eshte ne anen tuaj. Ka ardhur koha. Thjesht jeni aty. C’duhet te beni? Thjesht rrini ne qender, . te boshteve. Perpiquni te mbani veten ne boshte, dhe nese shihni levizje periferike, mos e vrisni mendjen, . Kur shihni qe ne nje fare menyre nuk po silleni mire, . denojeni veten.

Me mire te denoni veten se sa Hyjnorja t”ju denoje juve, sepse eshte nje denim i ashper. Por mos u ndjeni fajtore sepse nuk keni beren asnje gabim, eshte fantazma qe e ka bere! Pra vijme ne nje pike qe duhet te kuptojme qe jemi guru dhe jo fantazma. Duhet te ndryshojme edhe anen tone te jashtme, qe te behemi guru te mire. Per shembull, duhet te mesojme manierat e mira. Me pas keto manira behen natyra juaj. . Ndonjehere, njerezit qe jane te dhene pas ushqimit te mire, u them gjithmone qe duhet te agjerojne. . Pas cfaredo gjeje qe jeni te dhene, perpiquni te hiqni dore.

Perpiquni te kaperceni semundjen tuaj te varesise (ngjitjes), zakonet tuaja. Kur Guru Tattwa e juaj eshte krijuar, ju do te pranoheni si guru. Me pas nuk do te keni nevoje te thoni qe jeni nje guru, njerezit do ta dijne qe jeni. Nuk duhet ta shkruani ne ballin tuaj . qe jeni guru, njerezit do ta kuptojne ky eshte nje guru qe ecen; shihni qe hyjnorja po ecen, mund te shihni qe dinjiteti po ecen, lavdia ngrihet. Duhet te ndryshoni nga brenda, dhe drita e atij ndricimi te brendshem do shfaqet jashte. Por nuk duhet te jete nje ide mentale apo emocionale, por duhet te jete ndodhia, . shnderrimi, vetedija. Duhet te provojme, mbi veten nepermjet eksperimentimit tone. Edhe une e bej kete.

Kur s’mund t’ju arrij nga nje fund sepse jeni nje fantazme, ju arrij nga tjetri. Nese dikur thote qe eshte nje fantazme, atehere shoh qe ai vuan pak dhe perballon, fantazmen brenda tij. Per shembull, I them dikujt qe “Te lutem bej kete” dhe ai e harron komplet, dhe thote qe e ka bere fantazma. . Me vone ai humbet kuleten dhe pastaj thote, . “Fantazma duhet te ma kete marre kuleten!” Por une eksperimentoj me Veten. Fillimisht shoh si mund t’ju afrohem. Nese nuk funksionon provoj dicka tjeter brenda Vetes, sepse kjo eshte nje kohe shume e nderlikuar ne te cilen jemi. Nese do kishim ndjekur sheriatin ne kapitullin e Levit, nuk do ishin ketu gjithe fantazmat.

Mbase nuk do kishte mbetur asnje Sahaja yogis Dhe ky projektim mental eshte nje gje kaq e pergjithshme sa eshte e veshtire ti shkeputesh njerezit, . por e vetmja rruge qe te luaj hile me ju eshte eksperimentimi i Vetes tek ju. Ne te njejten menyre duhet te luani me veten, . dhe perpiquni te vini veten tuaj ne nje kuti eksperimentale. Sot eshte dita e Guru Puja, e dites qe duhet adhuroni Gurune tuaj. Jeni vertet me fat qe keni nje Guru qe eshte Nene. Dhe Nena Ime dhe guruja eshte Nena Toke, qe Me meson si te merrem me qeniet njerezore. Dhe ajo eshte ajo qe edhe ne cdo faze te veshtiresive Me ndihmon te korrigjoj Menyrat e mia te nirmala vidya. Ajo ka qene nje mama kaq e dashur dhe nje guru i mire per mua. Dhe ajo eshte nje personalitet kaq qetesues.

Kjo, i gjithe ky gjelberim, edhe pse sic thone i eshte dhene asaj nga dielli, eshte thjesht per te na qetesuar ne te gjitheve. Ajo vesh gjelberim mbi vete, dhe jeshilja eshte Pricipi i Guruse. Eshte personalitet i shkeputur. Ajo eshte magnetizmi, ajo terheq. Kur njerezit ecin mbi te, ajo kujdeset per ta. Ajo krijon prej swayambus-it te saj, veten ” cfare duhet te themi per swayambhu? ” ah, po, guri i vete-shfaqur. Shikoni, terheqja dhe shqetesimi i saj eshte aq i madh sa pa te ne do te ishim te varur ne ajer. Dhe ajo Me mban mua si mburoje bronzi, thone ” ndaj realitetit. Nese do te doja mund te isha thjesht Shpirti, dhe mos t’ia dija per asnje tjeter.

Menyra si ajo duron mekatet tona, menyra si ajo gjithmone kujdeset per ne dhe na ushqen, pavaresisht difekteve tona te shumta: ne te njejten menyre duhet te veproje nje guru . Ajo eshte jashtezakonisht falese; por shperthen si nje termet, dhe ndonjehere kalcium i nxehte dhe potasium i nxehte del prej saj. Ajo prodhon squfur per ju, per sherimin tuaj. Nese dheu i Anglise vibrohet . atehere ky dhe mund te perdoret per mjekesi. Ne Indi njerezit perdorin balten per mjekesi, per cdo lloj trajtimi. Te kuptuarit e Guru Tattwa njeriu mund ta kete nga Nena Toke, pra le te prekim Nenen Toke dhe ti perulemi asaj. Zoti ju bekofte. Ajo eshte delikate! Ne Kundalini Shastra, Nena Toke eshte Kundalini.

Mooladhara eshte, eshte Nena Toke. Pra Kundalini eshte gjeja me e rendesishme per ne. Nuk duhet te shqetesohemi per cfare kane folur ata ne Levi, qe ju s’duhet te vidhni, s’duhet te genjeni; ajo qe duhet te shqetesohemi eshte te mbajme kundalinin lart. Pra guru duhet te behet nje person qe eshte absolutisht praktik. Ai duhet absolutisht te kete sens te perbashket dhe praktik, nuk mund te jete nje person jo praktik. Nje person qe s’eshte praktik nuk eshte guru. Por prakticiteti ne menyre te pergjithshme eshte kuptuar si nje njeri qe eshte dinak, qe di si te devijoje nga rruga e drejte e gjithe keto ” kjo eshte gjeja me jopraktike per tu bere. Dicka absurde, dicka nga hici, s’eshte rruga ne te cilen guruja duhet te ece. Duhet te kete nje sens te perbashket qe te drejtoje nje guru te si te merret me nje person, dhe sensi i perbashket eshte nje gje e cila s’eshte dinake pa dyshim. Burimi i sensit te perbashket eshte shpirti.

Shprehja e nje guruje eshte shume, shume paradoksale ” paradoksale. Per shembull, nje guru do jete ekstremisht praktik, supozojme ai duhet te ndertoje shtepine e vet, ose nje shtepi apo ashram or cdo gje ” do jete ekstremisht praktik, Do jete shume ekonomik, ai do krijoje dicka nga hici; njerezit do habiten si e ka bere kete ne menyre kaq praktike. Por ai do jete kaq i shkeputur sa nese ky ashram do i dhurohej dikujt, do e dhuroje ne nje sekonde. Per te pervetesuar ” themi per shembull, per te pervetesuar nje llambe, guruja do jete shume praktik, do gjeje me te miren dhe me te liren dhe me te bukuren. Dhe ai do jete shume intensiv me te. Por kur vjen puna tek dhenia (dhuruarit), do jete edhe me intensive; qe kur ta jape, do e jape me te njejtin intensitet. Ai do te gjeje gjithe menyrat praktike si ta dhuroje, apo edhe te heqe dore. Pra pervetesimi i tij ne fakt eshte te jape. Ai perveteson qe te jape, prandaj ai eshte me praktiku. Ju e dini qe ne s’mund te marrim asgje me vete.

Vetem guruja mund te marre dicka me vete, askush tjeter. Vetem guruja ka gjithe dishepujt dhe dishepujt, dishepujt dhe dishepujt per vite, te cilet kendojne lavde. Nuk ka marrdhenie tjeter te perjetshme. Vazhdon te reflektoje per vite e vite te tera. Eshte nje vale qe bie e pastaj zhduket; ne gjithcka qe beni cdo vale eshte zhdukur, por jo vala e dijes nga nje guru, Madje eshte edhe me e madhe se Principi Hyjnor, sepse shpjegon. Principi Hyjnor s’mund te shpjegoje, . ” eshte guruja qe shpjegon. Jo se manifestohet, por shpjegohet dhe funksionon, pra ai eshte mjeshter I Fuqise Hyjnore. Keshtu ne nje fare menyre Fuqia Hyjnore ka kuptimin e guruse. Ashtu si fjala ka kuptim, dhe fjala ” Me fal, fjala ka kuptim, dhe fjala i sherben kuptimit.

Por ne Principin e Guruse, Hyjnorja i sherben guruse. Gjithcka eshte ne sherbimin tuaj. Gjithcka eshte ne sherbimin tuaj. Kur jeni nje guru, gjithe cakrat tuaja jane ne sherbimin tuaj. I gjithe universi eshte ne sherbimin tuaj, sepse ju jeni guruja. Eshte si rregjisori i shfaqes, ” njeriu i skenes, zoteria qe merret me detyren e ndricimit, zoteria qe merret me detyren e altoparlanteve, gjithkush duhet ti sherbeje rregjizorit, sepse ai por stervit aktoret. Por Principi Guruse duhet te jete kaq i pakundershtueshem. Duhet te jete e nje aftesie te tille saqe askush mos ta kundershtoje, duhet te jete nje personalitet me kaq aftesi saqe askush te mos i jete i zoti te kundershtoje gurune. Vetem kjo do te funksionoje me pas. Keshtu qe ju duhet te punoni ne nje menyre te tille qe te jeni absolutisht te pakundershtueshem (pasfidueshem).

Dhe jeni vecanerisht me fat qe mund te shihni veten dhe te korrigjoni veten, gje qe askush s’mund ta bente me pare ” ju jeni guru i vetes. Kjo situate nuk ka ndodhur kurre, kurre. Ju jeni guru i vetes ” dhe Me lini te jem Nena juaj. Qe do jete me e mira per Mua. Pra sot eshte dita qe njeriu duhet te percaktoje pike se pari,sa larg jeni guru. Duhet te merrni nje zotim qe ju do te krijoni Principin tuaj te Guruse, pika e dyte. Se treti, duhet te zotoheni qe do te krijoni Principin e Guruse tek te tjeret. Se katerti, duhet te dini qe atje ka nje pengese te vogel, qe Guruja juaj eshte nje Nene. Ajo eshte shume e mire per te qene guru, shume e bute per te qene guru, dhe ektremisht tolerante. Pra eshte me mire qe te jeni strikt me veten tuaj, dhe te kujdeseni per veten.

Zoti ju bekofte. Pra ju beheni guru i vetes. Ne cdo dite te Guruse une kam nje problem, dhe nje nga problemet eshte ” mund te perkthesh,Gregoire, edhe pak, nese s’e ke problem ” Ne cdo dite te Guru PUja mendoj se duhet te behem teresisht nje Guru, dhe te pakten ne nje dite une mund te mos jem nje Nene. Por sa here qe i provoj keto hile Me kthehet kunder! Vitin e shkuar ne Indi u tregova atyre “Kete here do te jem thjesht Guru, dhe ju duhet te Me jepni nje shall dhe nuk do te marr asnje sari, e asgje si Nene.” Dhe isha shume e ashper me ta, dhe u thashe, “Ne asnje menyre nuk do te marr ndonje sari, cfaredo qe te beni.” Ata ishin shume te palumtur sepse kishin blere per Mua nje sari, dhe thane, “Ne kemi qepur edhe nje bluze dhe nje zhupon, dhe Nene, ju duhet ti pranoni. Ju jeni edhe Nena jone.” Une u thashe, “Do te jem shume e ashper si nje guru, dhe hiqni dore, sot asgje nuk do te Me binde.” Sepse nese prape behesh Nene, atehere gjithesia behet perseri ajo pune e bute!

[Yogi: Nene, nuk mund ta perkthej kete!] Me mire t’ua thuash! Pra shkova te hap, nje rubinet ” sepse ne Indi nuk u besojme pellgjeve lares, kuptoni ” per te lare duart. Dhe sic jane rubinetet Indiane, . u hap fort edhe une u laga komplet. Une dola e u thashe, “Ju lutem, Me jepni te vesh sarin!” Sot kam vendosur te jem nje guru i vertete, dhe shume i ashper. Me pas vjen Warren e me thote qe “Nene, dikush ka blere nje sari, e kjo eshte keshtu e ashtu.” Ai dha shume argumente. Dhe Rustom me Warren po provonin, e dini te Me ulnin ne vendin Tim.

Por me pas perdoren argumentin me te bukur per te Ma kaluar (zgjuarsi) . Fillimisht thane, ” Sari eshte i bukur,” kjo, ajo ” Isha ne rregull. Por me pas thane, “Vibrimet jane gjithshtu te mira. Kishte vibrime edhe para se te hapnin sarin.” Pra gjithe perpjekjet e mira deshtuan! Kjo eshte loja e butesise (embelsise) se Hyjnores, ajo qe quhet madhurya. “Madhurya” do te thote embelsia, butesia Dhe kjo eshte ajo qe eshte si kukafshehti i gezimit te jetes, dhe ajo qe une e kam pranuar. Pra ne fillim do te kemi Pujan e Nenes. Shri Ganesha Puja. Sot fillimisht eshte Shri Ganesha dhe me pas Gauri Puja; per shkak te Guru Puja ne do te kemi Gauri Puja.

[Yogistet: Te gjithe ata qe s’kane lare ndonjehere kembet e Shri Mataji dhe do te pelqenin ta benin, te kene kete privilegj te madhe, duhet te vijne perpara te bejne puja.] Me mire t’iu pelqeje! Mos e ler ne dore te tyre, me mire ta pelqejne! Nese e le ne lirine e tyre” Dikush te Me thote emrat e tyre, kuptoni; Do me pelqente te dija emrat e tyre, do jete mire, te dija emrat e te gjithe atyre qe po me lajne kembet. Nese jeni ne ate ane, do jete me mire keshtu”